Veltinis veliamas iš vilnos pluošto, karšinio ar sluoksnos. Velti galima šlapiuoju būdu su karštu vandeniu ir muilu, arba sausuoju su specialiomis adatomis. Veltinio techniką galime panaudoti aksesuarų, buities dekoro elementų, rankinių, drabužių, interjero akcentų, avalynės gamyboje.

Vilnos rūšys:
karšinys (pluoštas purus, lyg karpyta vata)-labiau tinkantis sausam vėlimui;
sluoksna (pluoštas susuktas iš ilgų vilnos gijų) -labiau tinkantis šlapiajam vėlimui.
Nors galima puikiai nuvelti šlapiuoju vėlimu ir iš karšinio ir atvirkščiai.

ŠLAPIAS VĖLIMAS

Reikalingos priemonės:
Kelių spalvų vilnos pluoštas (150-200g.),
Keleto spalvų vilnonių siūlų gabaliukai (gali būti ardyti),
Bambukinė ar panaši staltiesėlė (geriau nedažytų pagaliukų – A3-A4formato), arba kočėlas,
Polietileno plėvelė su oro burbuliukais (A3 formato),
Kaproninis (tankus sintetinis) audinys (A4 formato),
Indas vandeniui,
Muilo drožlės (geriausiai ūkiško),
Indas vandeniui užvirinti,
Virtuvinis frotinis rankšluostis,
Polietilenas stalui uždengti,

Darbo eiga:

Veltinio kompozicija (kilimėlis):

Stalą užtiesiame polietilenu. Ant polietileno su oro burbuliukais pusės dedame vilną, klojant ją sluoksniais po gabaliuką (4-5 sluoksnius), keičiant pluošto kryptį. Paskutiniame sluoksnyje dedame spalvotą vilną, kuriame norimą kompoziciją. (Geriau kompozicija atrodys, jei turės aiškų kompozicijos centrą, jei kompozicijos elementai sudėlioti ritmingai, labiau pabrėžta, sunkesnė kūrinio apačia). Kompozicija dekoratyvi, tad nedėkite daugiau penkių spalvų. Dabar galite kompoziciją papuošti ne tik spalvota vilna, bet ir vilnoniais siūlais. Užvirintame vandenyje ištirpiname muilo drožles, vanduo viso darbo metu turi būti karštas. Ant kompozicijos dedame kaproninį audinį, užpilame vandens su muilu, kad visas darbas sušlaptų. Imame trinti rankomis iš viršaus (15 min.). dar sudrėkiname, kaproną galime nuimti, polietileną perlenkiame pusiau, kad jis ir iš viršaus ir iš apačios dengtų darbą, tik jokiu būdu nelenkiame kompozicijos. Dar šiek tiek taip paveliame. Veliame, vis apverčiant. Nuolat drėkiname karštu vandeniu. Vandens perteklių nusausiname frotiniu rankšluosčiu. Dedame viską ant bambukinio kilimėlio, stipriai susukame (suvyniojant kilimėlį), užrišame ir kočiojame, kol veltinis visiškai susivels. Galima kartas nuo karto patikrinti. Kompozicija, ją suvėlus sumažėja trigubai, jos paviršius tampa lygus, be išsikišusių siūlų.
Veltinį reikia išskalauti šaltame vandenyje. Išdžiovinti.
Tokį veltinuką galima naudoti kaip akcentą interjerui papuošti, kaip detalę drabužiui, pagalvėlės užvalkalui aplikuoti…
Tokiu pat būdu veliamos rankinės, veltiniai, kepurės – tik jie veliami ant paruoštos formos (didesnės tris kartus už gaminio dydį).

Įvėlimas į audinį:

Įveliant į audinį darbo procesas išlieka toks pat, kaip veliant kompoziciją, tik vilna iš karto dėliojama ant natūralaus audinio (šilko, medvilnės ar lino), į kurį norime vilną įvelti.
Taip galima gaminti skraistes, skaras, audinį paltui kostiumėliui, interjero akcentus…Veliant galima padaryti ir ažūrinių ertmių (skylių).

Plokščio veltinio vėlimas:

Plokščia forma veliama taip pat, kaip ir kilimėlis, tik nekuriant piešinio iš spalvotos vilnos ir prieš veliant, paformuojant veltinio kraštus. Tačiau galima suvelti didesnį vientisą plokščią veltinį ir jį karpyti pagal norimas formas.
Tokiu būdu galime pasidaryti papuošalų: vėrinių, segių…
Galima iškirpti formą iš vidurio veltinio, pakeisti ją kitos spalvos tokia pačia forma (kerpama per du, skirtingų spalvų veltinius iš karto) ir dar šiek tiek pavėlus įvelti jas vieną į kitą.

Papuošalai iš rutuliukų.

Priemonės:
Vilna,
Muilas,
Karštas ir šaltas vanduo.

Vėlimas:

Iš vilnos pluošto formuojame rutuliukus, šlapiname karštame vandenyje, muiluojame, suspaudžiame, tarp pirštų, kad vilna tolygiai pasiskirstytų ir nesimatytų sujungimo linijų. Imame sukti tarp delnų. Kočiojame tol, kol susiformuoja tiksli norima forma. Veltinukas suveltas, kai trigubai sumažėja ir sukietėja.
Veriant karolius ar apyrankę, prieš veltinuko formą patartina įverti po žvynelį- taip veltinuko forma nepakis, nesusispaus, nesideformuos ir papuošale neatsiras tuščios virvelės.

Spalvotų cilindrų vėlimas:

Iš spalvotos vilnos dedant skirtingų spalvų sluoksnius vieną ant kito padarome stačiakampę formą, ją sušlapiname muiluotu karštu vandeniu, stipriai susukame į cilindrą (,,dešrą’) ir kočiojame ant lygaus paviršiaus. Kočiojame nuolat šlapindami tol, kol veltinis susitrauks ir gerai sukietės (kitaip jis deformuosis ir minkštas netiks papuošalams verti). Suveltą cilindrą sukarpome (ar supjaustome aštriu peiliu) norimo dydžio gabaliukais. Sukarpius atsiveria spalvotas cilindro vidus.
Tokia forma labai tinka karoliams, apyrankėms, auskarams…

SAUSAS VĖLIMAS

Reikalingos priemonės:
Vėlimo adatos (specialios, būna trijų dydžių, skirtos pradžiai vėlimo, formos formavimui ir užbaigimui. Tačiau pradedantiesiems gali užtekti ir vienos, vidutinės adatos),
Paralono gabalas (gali būti kempinėlė) 3 cm storio,
Spalvota vilna.

Darbo eiga:
Iš vilnos formuojame norimą darbą, trigubai didesnį, nei jis bus iš tikrųjų. Iš karto dedame spalvotą pluoštą. Pati forma bus koreguojama adatos pagalba. Viską dedame ant paralono ir imame badyti specialia adata. Pradžioje vilna velias viena į kitą lėtai, vėliau, kai pradeda veltis, galima pakoreguoti dirbinio formą, jei reikia pridėti daugiau vilnos ir vėl įvelti vieną į kitą. Kad ir kita veltinio pusė išliktų graži, kartais jį apverčiame ir paveliame iš blogosios pusės. Veltinį galima įvairiai formuoti, iškelti reljefą, daryti tūrines, apvalias ar plokščias formas. Darbas suveltas, kai tampa standus, nebesitempia, vilnos pluoštas nesipašo.
Šiuo vėlimo būdu lengvai galima išgauti norimą apimtinę formą, daryti suvenyrus, žaisliukus, papuošalus…
Tokiu būdu galima įvelti vilnos pluoštą ir į vilnonį audinį.

P. s. yra dar vienas veltinio vėlimo būdas, kai gaminys numezgamas trigubai didesnis iš specialių veltinio siūlų (neverpta vilna), išskalbiamas skalbimo mašinoje karštame vandenyje. Išskalbtas gaminys susitraukia ir susivelia. Tokiu būdu gaminamos rankinės, liemenės…

Gražių kūrybinių idėjų!

Be Sociable, Share!
Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį