Tai tekstilės technika daroma ant audinio. Piešinys kuriamas specialiu batikos technikos rezervu, arba vaško ir parafino ruošiniu. Batikos technikos dažymui naudojami anilininiai dažai. Šia technika gali būti dekoruojami tiek rūbai, tiek interjero detalės.

Reikalingos priemonės:
Natūrali (balta ar labai šviesi, nes kuo tamsesnis audinys, tuo galutinis rezultatas bus niūresnis, dažų spalvos tamsės) medvilnė arba natūralus šilkas,
Parafinas,
Natūralus vaškas,
Kaitinimo elementas (geriausia elektrinė plytelė),
Metalinis indelis vaškui lydyti,
Kelių storių natūralių šerių teptukai (labai plonas-piešinio linijoms, storesnis didesniems vaško plotams padengti), arba tjantingas (naudojamas kaip piešimo įrankis, kuriuo pro ploną cilindrinį vamzdelį iš metalinio indo ant audinio liejamas karštas vaškas. Jis papildomas, panardinant į karštą vašką).
Rėmas audiniui ištemti,
Smeigės,
Popierius ir priemonės eskizams,
Medvilnei skirti anilininiai dažai (tiek spalvų, kiek jų norime naudoti darbe). Druska, actas, indai dažams išvirti ir supilti,
Gilesnis indas dažymui, kad apsemtų audinį,
Seni neįklijinti laikraščiai,
Lygintuvas,
Actuotas skudurėlis spalvai užfiksuoti.

Darbo eiga:

Popieriuje nupiešiamas eskizas, padaromas natūralaus dydžio darbo projektas, kokio ir bus batikos darbas. Audinys prieš darbą išskalbiamas, išdžiovinamas ir išlyginamas, kad tolygiai nusidažytų. Projektas dedamas po audiniu, ant jo švelniai, kietu pieštuku perpiešiamas piešinys. Piešinys neturi būti ryškus, nes kontūrą padengus vaško rezervu kontūras nebeišsiplaus. Audinys paliekamas didesnis nei piešinys, jis gerai ištempiamas ir smeigėmis prismeigiamas prie rėmo. Iš vaško ir parafino, santykiu 1:2 pagaminame rezervą: išlydome jį metaliniame indelyje ir gerai įkaitiname.
Prieš pradedant dengti darbą vašku, svarbu patogiai atsisėsti prie kaitinimo elemento, kad piešinys išeitų tikslesnis. Vaško rezervas kaitinamas nuolat.
Ploną teptuką merkiame į karštą vašką ir pradedame ryškinti piešinio linijas. Pradžioje jos gali išeiti ne labai lygios, su dideliais taškais galuose, tačiau viskas priklauso nuo įgūdžių. Vėliau linijas galima ištaisyti jas pastorinant. Dirbti reikia greitai, nes vaškas ant teptuko greitai džiūsta, o jis privalo įsigerti į audinį. Ar vaškas tikrai įsigėrė galime patikrinti apvertę darbą blogąja puse, kur linijos išnyksta, jas galima padengti ir iš išvirkščios pusės. Kad linijų galuose nesusidarytų vaško taškai, kaskart teptuką su vašku, nubraukite į indelio kraštą (taip vaško ant teptuko liks mažiau).
Padengti vaško rezervu reikia viso piešinio linijas ir tas darbo vietas, kur norime palikti audinio spalvą.
Dažus reikia išsivirti iš anksto. Darbui jie turi būti šalti.
Audinį nusegame nuo rėmo ir merkiame į norimus šviesiausius dažus. Palaikome pora valandų, išimame, atsargiai negrumdant išskalaujame, išdžioviname. Tas vietas, kur norime palikti šią spalvą vėl dengiame vaško rezervu. Žinoma, audinį reikia ištemti ir prisegti. Po to merkiame į tamsesnę spalvą, vėl darbo eigą kartojame. Taip darome tiek, kiek spalvų norime daryti darbą. Paskutinis žingsnis- visą darbą ištepame (storesniu teptuku) vaško rezervu, sulaužome (suglamžome, kaip popieriaus gniūžtę, tik netrinam, kad nesuardytume piešinio). Merkiame į tamsiausius dažus, palaikome šiek tiek ilgiau nei įprastai. Tai darbui suteikia paslaptingumo, grakščių linijų. Išskalaujame be jokių priemonių, išdžioviname. Vašką pašaliname lygindami darbą per storą laikraščių sluoksnį. Laikraščius tiesiame po ir ant darbo, lyginant juos vis keičiame sausais. Lyginame tol, kol laikraščiai liks švarūs. Kad spalva užsifiksuotų, ant darbo uždedame acte pamerktą ir nugręžtą skudurėlį, dar kartą išlyginame. Nuo vaško piešinys patamsėja, o audinys sustandėja.
Darbą reikia sutvarkyti, apsiūti, įrėminti…galima kabinti ant šakų, bambukinių lazdelių ir t.t.
P. s. Norint darbą padaryti greičiau, galima dažyti iš karo keliomis spalvomis, naudojant teptuką ar vatos tamponėlį. Tuomet darbo nereikia nusegti nuo rėmo. Tačiau paskutinis žingsnis išlieka toks pat: dengiamas visas darbas vašku, laužomas, merkiamas į tamsius dažus.
Batikos darbai gana dekoratyvūs, tad nepatarčiau naudoti daugiau nei penkias spalvas.
Norint spalvų perėjimo efekto, prieš dažant audinį toje vietoje sušlapiname vandeniu ir dažus dengiame teptuku, tuomet spalva į spalvą išsilieja.

Sėkmės kūryboje!

Be Sociable, Share!
Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį