Reljefiniai odos dirbiniai daromi iš natūralios odos, kartono, medžio ar gamtinių medžiagų dėka iškeliant reljefą. Šia technika gali būti daromi įvairūs aksesuarai : apyrankės, auskarai, vėriniai, pakabukai, segės, paveikslėliai, knygos viršeliai, papuošalų dėžutės ir t.t.
Reikalingos priemonės:
Popierius eskizams,
Popierius iškarpoms,
Piešimo ir braižybos priemonės,
Kartonas pagrindui (gali būti nuo dėžučių),
Žirklės,
PVA (lipalo) klijai,
Teptukas klijams,
Natūralios, labai plonos odos (geriausiai verstos) atraižos,
Skudurėlis,
Vanduo,
Įvairių nelygių (faktūrinių) paviršių daiktai, pvz.: vinutė su dantyta galvute, varžtas…
Mažas plaktukas (galima pasinaudoti ir kokiu kitu daiktu, faktūroms odoje iškalti),
Gali būti odai skirti (arba anilininiai –medvilnės, tik jie nenudažo ryškiai, o tik suteikia atspalvį) dažai, jei darbo norime spalvoto,
Bespalvis batų tepalas ir šepetėlis, spalvai užfiksuoti.
Darbo eiga:
Sumanomas eskizas, ant kartono nupiešiamas natūralaus dydžio daikto projektas. Piešinys perkopijuojamas ant kalkinio popieriaus. Iš jo daromos iškarpos, taip pat, kaip ir siuvant drabužį, tik iškarpas persivedame ant kartono gabaliukų , kuriuos karpome ir sluoksniais (vieną detalę ant kitos) klijuojame į paruoštą kartono pagrindą.
Kuo aukščiau iškelsime reljefą, tuo galutinis darbo rezultatas bus išraiškingesnis.
Visą reljefą kruopščiai ištepame klijais, jų nepagailint. Kol klijai nepradėjo džiūti, dedame vientisą (plonos) odos gabalą ir gerai visur prispaudžiame, pradžioje pirštais, vėliau vandenyje sudrėkintu skudurėliu, gerai prispaudžiant odą prie reljefo iškilimų. Skudurėliu sušlapiname odą. Kol darbas drėgnas- jį papuošiame įvairiomis faktūromis: imame skirtingų paviršių daiktus, pvz.: nelygią vinies, varžto, atsuktuvo… galvutę , pridedame prie odos ir švelniai pakalame plaktuku (galima kokiu nors kitu daiktu). Kalti reikia labai nestipriai, kad nepradurtume odos, o tik įspaustume joje nelygų paviršių. Jei norime, darbą galime nudažyti odai skirtais dažais. Išdžioviname. Užfiksuojame bespalviu batų tepalu, kad nesiteptų spalva ir neišryškėtų baltos druskos dėmės.
P. s. Paveikslėlius galima rėminti, o erdviniams – tūriniams darbeliams reikia iš anksto padaryti formą (suklijuoti), tik po to ją apklijuoti oda. Labai aukštą reljefą galima iškelti iš medinės formos.
Vietoje kartono sluoksnių galima naudoti įvairius gamtos daiktus, pvz.: sudžiuvusias medžio šakeles, kaštonus, kitus daiktus, kurie nesupūna ir lieka kieti. Juos prieš dengiant darbą oda, reikia priklijuoti prie kartono pagrindo ir leisti gerai išdžiūti, kad nesislankiotų.
Smagių idėjų!
Spausdinti straipsnį
.