Tai tekstilės technika. Pūkuotas gobelenas gali būti audžiamas arba rišamas ant jau turimo standaus audinio, pavyzdžiui maišinio. Pūkuoto gobeleno technika galima papuošti pagalvėles, dekoruoti įvairius tekstilės gaminius ( paltus, nertinius, lovatieses…), nuausti kilimėlį, interjero akcentą ar tiesiog papuošti savo kambarį šia technika sukurtu gobelenu.

Reikalingos priemonės:

Popierius ir priemonės eskizams,
Spalvotos priemonės projektui,
Kartono gabalas projektui,
Smeigės projektui po staklėmis pritvirtinti,
Rėmas su vinukais arba rankinės staklės audimui,
Lininis (ar kitoks stiprus) siūlas metmenims ištemti,
Minkšti spalvoti siūlai pūkuotiems ataudams,
Minkšti (gali būti ir stipresni) siūlai ataudų eilėms tarp pūkų atausti,
Žirklės,
Pagaliukas lyginiams metmenims surinkti,
Liniuotės,
Muštukas ar šukos ataudams priglausti (gali naudoti tik liniuotę).
Jei neturime audimui skirto rėmo ar specialių staklių, galima juos pasigaminti iš paveikslo rėmelių, priešingose kraštinėse kas 5mm sukalus mažas vinis.

Darbo eiga:

Popieriuje nupiešiamas eskizas, padaromas natūralaus dydžio spalvotas darbo projektas, koks ir bus gobelenas.
Ant paruošto rėmo apmetame būsimo gobeleno pločio metmenis. Kad apatinis gobeleno kraštas būtų tiesus, tarp metmenų įveriame liniuotę, kurios nejudinsime viso audimo metu (galima ir tiesę kartono juostelę). Nelyginius metmenis išrenkame ir iškeliame ant liniuotės, lyginius paliekame po ja. Po metmenų siūlais prisegame gobeleno projektą, kad tiksliai matytume kur reikalinga kokia linija ar spalva, kad nenukryptume nuo sumanytos kompozicijos proporcijų, formos ar mastelio.
Atsaudai veriami tarp metmenų šachmatų tvarka. Atsirenkame lyginius metmenis, tarp jų perkišame kitą liniuotę, stipriu siūlu surenkame po vieną metmenį ir jį apkabinę, siūlą pritvirtiname prie pagaliuko maždaug 8 cm actumu nuo metmenų. Toks lyginių metmenų surinkimas pagreitins darbą, nes pakėlus pagaliuką, kas antrą audimo eilę, nereikės metmenų surinkinėti iš naujo.

Audimas:

1-2 Eilės. Pirmas dvi eiles ataudų nuaudžiam pynimo būdu: pakeliame surinktus metmenis, perkišame liniuotę tarp jų ir pastatome ją kraštu į viršų. Aplink kiekvieną išrinktą matmens siūlą apsukame ataudimams skirtą siūlą. Taip darome iki eilės galo. Pabaigę pirmąją eilę liniuotę ištraukiame ir ant jos (liniuotės kampu) surenkame nelyginius metmenis. Liniuotę vėl perkišame ir pastatome kampu. Ataudžiant antrąją eilę vėl apsukame kiekvieną iškeltą matmenį. Nuaudus pirmas dvi eiles turi susidaryti kaselės tipo pynutė.
3-5 Eilės. Vėl keičiame metmenis ir ataudų siųlą tarp jų perveriame paprastai. Audžiame šachmatų tvarka. Kiekvieną eilę gerai prispaudžiam vieną prie kitos šukų pagalba (arba ta pačia liniuote). Baigus penktąją eilę, ataudimo siųlą paliekame pritvirtintą prie audinio.
6 Eilė. Vėl pakeičiame metmenis. Paimame spalvotus ataudų siūlus pagal projektą. Reikiamu spalvotu siūlu paprastu mazgu aprišame vieną iškeltą metmens siūlą ir nukerpame, palikdami kutus. Po to rišame antrą ir vėl nukerpame… taip užbaigiame visą eilę. Spalvas renkamės pagal projektą, išlaikant piešinį.
7-11 ir kt. Eilės. Vėl audžiame paprastuoju audimu, tuo pat ataudimui skirtu siūlu. Jei sųlas baigias, jo galą įaudžiame į gobeleno vidų. Pūkus darome kas penkias gobeleno eiles. Tik nepamirškite nuolat prispausti ataudų siūlų ir labai netemkite audinio kraštų, nes jis ims siaurėti.
Paskutinės-užbaigimo eilės. Audžiamos kaip ir pirmos dvi eilės, kad užsitvirtintų galai.
Gobeleno užbaigimas: baigus austi metmenų siūlai galuose nukerpami, paliekant 4 cm ilgio kutus. Juos surišame vieną su kitu, kad galai nepasileistų. Galima paslėpti ir prisiųti blogojoje gobeleno pusėje. Prie gobeleno šoninių kraštinių galime pritvirtinti spalvotus kutus, galima jį rėminti, naudoti dair dekoravimo elementą, juo aplikuoti rūbus, dekoratyvias pagalvėles, daryti kilimėlius…
P. s. pūkuotą gobeleną galima padaryti ir kitu būdu- jo neaudžiant. Tuomet reikalingas standus audinys (gali būti linas, pakulų maišas…), į kurį vašeliu ar adata įveriami spalvoti siūlai ir apkerpami. Paliekamų siūlų ilgį galime kontroliuoti. Tik toks gobelenas dažniausiai būna ne toks standus ir tvirtas, kaip austinis. Toks būdas labiau tinka akcentams, gobelenams ant sienos daryti.

Gerų idėjų!

Be Sociable, Share!
Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį