Tai grafikos technika, kurios rezultatas nuspėjamas, tačiau savitas ir išskirtinis. Dirbama ant iš anksto vašku, kreida ir tušu padengto popieriaus. Gratažo technika atliktame piešinyje dominuoja juodas fonas, baltos ar spalvotos linijos, štrichai.

Reikalingos priemonės:

Pieštukas,
Popierius eskizams,
Tapybai skirtas (storesnis) popierius,
Spalvoti dažai,
Juodas tušas,
Teptukai,
Paletė (dažams maišyti),
Vanduo,
Kreida,
Parafininė žvakė (arba lydytas vaškas).
Vietoje tušo ir kreidos gali būti naudojamas guašas ir muilas.

Darbo eiga:

Nusipiešiamas eskizas. Jei norime spalvoto piešinio, prieš darbą nudažome popierių ir išdžioviname.
Popierius labai gerai keliais sluoksniais ištrinamas parafinu (arba dengiamas lydytu vašku, tik jis įsigeria į popierių ir šis lieka gelsvas). Kreida susmulkinama į miltelius ir jais ištrinamas visas vaškuotas popierius, kad pasisavintų tušą. Kreida nupurtoma. Lapas dengiamas tušu, naudojant minkštą teptuką. (Galima vietoje tušo ir kreidos muilinti teptuką ir dengti plonu guašo sluoksniu). Išdžiūvus – smailiu daiktu raižome piešinio linijas, štrichuojame.

P. s. gratažo technika mums gali sudaryti tik piešinio viršutinio sluoksnio faktūrą, tuomet pirmiausia reikia nupiešti ir nudažyti piešinį, po to jį dengti vašku, kreida ir tušu, išdžiovintą, kas 2mm subraukyti lygiagrečiomis (vertikaliomis, horizontaliomis ar įstrižomis) linijomis. Piešinys atsidengs, o gratažas paįvairins jo paviršių, įvesdamas tarsi audinio faktūrą.

Gražių idėjų!

Be Sociable, Share!
Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį