MONOTIPIJA
Monotipija turi tiek grafikos, tiek tapybos bruožų. Ši technika buvo populeri jau XIXa., tačiau ypač ėmė plisti XXa. šeštajame dešimtmetyje. Monotipijos technika teikia daug galimybių eksperimentuoti, tačiau ja negalima padaryti visiškai vienodų atspaudų. kiekvienas iš jų individualus. Tai plokščiaspaudė technika.


GRAFIKOS MONOTIPIJA

Reikalingos priemonės:

Popierius eskizams,
Popierius atspaudui,
Aliejiniai ar spaudos dažai,
Guminis volelis dažams užtepti,
Stiklo plokštė (galima naudoti slidų, gerai įklijintą popierių ar plastikine lentutę),
Piešimo priemonės.

Darbo eiga:

Kompozicijos eskizus ir projektą piešiame turėdami omenyje, kad piešinio pusės atspaude bus susikeitusios. Jei piešinyje bus užrašų, juos rašome atvirkščiai. Raiškos priemonės monotipijoje- tai įvairaus sodrumo tonai ir linijos.
Stiklo plokštę plonu sluoksniu, tolygiai ištepame dažais. Dedame piešinį, švariąja puse atsukę į dažus (galima piešti ir be išankstinio projekto), piešiniu į save. Galima po piešinio projektu dėti kitą, švarų lapą, juos abu kampučiuose susegti,taip pat spausdinti ir gauti atspaudą, kurio kita pusė liks švari, o piešinį galėsite panaudoti kitam spausdinimui.
Uždėto popieriaus nebejudiname. Imame piešimo priemones ir vedžiojame projekto linijas. Kuo labiau spausime, tuo linijos išeis ryškesnės. Skirtingos priemonės daro skirtingas linijas, kuo įrankis aštresnis, tuo jos bus plonesnės. Vedžioti galima ir su pagaliuku. Norint išgauti skirtingus tonus, galime eksperimentuoti: patrinti popierių pirštais, kempinėle, trintuku…geriausiai pirma atspausti linijas, po to žaisti su dėmėmis, tonais. Pasitikrinti darbo rezultatą galime atsargiai pakėlę vieną darbo kraštą nuo stiklo plokštės, tuo pat metu kita ranka prilaikant darbo kitą kraštą prispaustą. Kol darbas nebaigtas, visiškai jo nuimti nuo spausdinimo pagrindo negalima, nes sujudinus, atsispaus dvigubos darbo linijos. Baigus darbą, nuimame ir dažais į viršų džioviname. Darbas džiūsta keletą dieną (iki savaitės, priklausomai nuo dažų).
Tokiu pat bųdu galima daryti šabloninę monotipiją, ant išvoluoto dažais stiklo uždėti iškirptus šablonus (trafaretus), dėti švarų popierių ir stipriai patrinti. Nuėmus šablonus galime vėl atspausti, gausime kompozicijos ,,negatyvą’’.

Sėkmės kūryboje!

Be Sociable, Share!
Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį